Opony do samochodów osobowych/Van/4x4

Etykieta UE na opony

Od 2012, w krajach europejskich, obowiązują Etykiety Unii Europejskiej na opony, które są ustandaryzowanym zestawem informacji dotyczących zużycia paliwa, przyczepności na mokrej nawierzchni i poziomu hałasu. Dzięki unijnym regułom, w ramach podnoszenia bezpieczeństwa na drogach i ograniczania zanieczyszczania środowiska etykiety wszystkich producentów zawierają nie tylko prezentację podstawowych trzech parametrów, ale stanowią wsparcie konsumentów w ich decyzjach zakupowych. 

 • Bezpieczeństwo

Przyczepność na mokrej nawierzchni to kluczowy element bezpiecznej jazdy i ważny czynnik przy wyborze nowych opon. 

 • Efektywność paliwowa

Zużycie paliwa w samochodach w dużym stopniu zależy od oporów toczenia opon, czyli siły o przeciwnym kierunku działającej na oponę stykającą się z podłożem.

Niższe opory toczenia pozwalają więc oszczędzać paliwo i emitować mniej CO2.

 • Hałas

Poziom hałasu, określany w decybelach, a generowany przez przejeżdżające pojazdy w dużej mierze zależy od opon. 

 

Safety

Bezpieczeństwo

Przyczepność na mokrej nawierzchni to kluczowy element bezpiecznej jazdy i ważny czynnik przy wyborze nowych opon. Zgodnie z normami unijnymi klasę opon określa się, mierząc drogę hamowania na mokrej nawierzchni. Przyczepność
na mokrej nawierzchni mieści w zakresie od A (najkrótsza droga hamowania) do F (najdłuższa droga hamowania). Klasy D i G nie są obecnie używane.  Różnica drogi hamowania pomiędzy oponami klasy A i F może wynosić nawet 18 metrów.

Fuel efficiency

Efektywność paliwowa

Zużycie paliwa w samochodach w dużym stopniu zależy od oporów toczenia opon, czyli siły o przeciwnym kierunku działającej na oponę stykającą się z podłożem. Mniejsze zapotrzebowanie na paliwo w oponach o niskim oporze toczenia wynika z mniejszych strat energii wskutek tarcia i emisji ciepła.

Niższe opory toczenia pozwalają więc oszczędzać paliwo i emitować mniej CO2.

Opony klasy A zapewniają najlepszą efektywność paliwową, a wszystkie kolejne klasy do G zwiększają zużycie paliwa o 0,42-0,56 mpg dla samochodu, który zużywa 36 mpg.

Noise

Hałas

Hałas zewnętrzny emitowany przez oponę określany jest w decybelach. Na etykietach UE ikony fal dźwiękowych wskazują, czy poziom hałasu mieści się w granicach określonych limitów, czy też je przekracza.

Im więcej wypełnionych kresek znajduje się na etykiecie, tym głośniejsza opona.

 • 1 czarna fala: opona cicha (co najmniej 3 dB poniżej europejskich limitów)
 • 2 czarne fale: średni poziom głośności (przedział między limitem a 3 dB poniżej niego)
 • 3 czarne fale: opona głośna (powyżej europejskiego limitu)
 

Pamiętaj!

Faktyczna oszczędność paliwa i bezpieczeństwo na drodze zależą w dużym stopniu od zachowania kierowcy, a to oznacza, że:

 • systematyczna kontrola ciśnienia w oponach to gwarancja nie tylko komfortu i bezpieczeństwa jazdy, ale także trwałości ogumienia i zmniejszone zużycie paliwa
 • ekonomiczna jazda samochodem - zgodnie z zasadami „eco-drivingu” - może znacząco obniżyć zużycie paliwa
 • sposób eksploatacji samochodu oraz odpowiedni wybór trasy i pory jest kluczowy dla zużycia paliwa

Ważne aspekty oceny i wyboru opon

Etykieta UE na opony zawiera informacje dotyczące 3 kryteriów, jednak oprócz nich istotne są również inne czynniki, które należy wziąć pod uwagę, wybierając nowe opony:

 • Odporność na aquaplaning
 • Stabilność podczas jazdy
 • Precyzja prowadzenia i kierowania
 • Trwałość
 • Skuteczność hamowania
 • Wydajność w warunkach zimowych.

Oprócz kryteriów umieszczonych na etykiecie UE, istnieje co najmniej 11 czynników, które są uwzględniane - podlegają ocenie - w standardowych testach opon.

Szeroko publikowane w mediach testy opon są więc doskonałym źródłem niezależnych informacji dotyczących ogólnej wydajności opon.

 

Stanowisko Continental dotyczące etykiet UE na opony

 • Wprowadzenie europejskich oznaczeń osiągów opon – etykieta UE - to dla Continental ważny element procesu edukacji oraz rzetelnego informowania konsumentów.
 • Od listopada 2012 roku, dzięki nowym oznaczeniom o wpływie opon na zużycie paliwa, bezpieczeństwie prowadzenia i poziomie hałasu, konsumenci otrzymują ustandaryzowaną informację, co pozwala im na dokonanie oceny i wybór najlepszego ogumienia.
 • Różnice na etykiecie UE między poszczególnymi ocenami to obniżenie lub zwiększenie zużycia paliwa o 0,10 - 0,15 litrów na 100 kilometrów oraz skrócenie lub wydłużenie drogi hamowania z 80 km/h na mokrej drodze do 6 metrów.
 • Równie istotne w wyborze opon, w zależności od pory roku (szczególnie zimą) są dodatkowe kryteria związane
  z właściwościami jezdnymi, które nie są wyróżnione w nowych oznaczeniach unijnych. Dlatego Continental przed zakupem zaleca kierowcom korzystanie z dodatkowych źródeł informacji – testów opon, porad sprzedawców, materiałów producenta itp.

 • Niezależne testy opon przeprowadzane przez magazyny motoryzacyjne stanowią wg Continental istotne źródło informacji dla konsumentów, ponieważ oprócz trzech kryteriów znajdujących się na etykiecie, badaniom jest poddawanych nawet 11 dodatkowych kryteriów związanych z wpływem opon na komfort i bezpieczeństwo podróżowania.

Dodatkowe Informacje o etykietach UE na opony można znaleźć na:

Matador. Marka koncernu Continental.